Sunday, July 18, 2010

18th July - exploring Granville Island with Daria and Jae


Granville Island to półwysep oraz dzielnica handlowa w Vancouver, BC. Położona jest w False Creek, dokładnie naprzeciwko półwyspu Downtown Vancouver, pod południowym końcem mostu Granville (na zdjęciu powyżej - to ta wysepka pod mostem). 
Kiedyś półwysep był przemysłowym dystryktem, dziś natomiast jest to jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych i miejsc, gdzie można się zaopatrzyć w ciekawe pamiątki, ręcznie wykonane dzieła, rzeźby.. i inne "craft-y", zjeść obiad/kolację, obejrzeć występy lokalnych artystów i performerów czy też posiedzieć w porcie, przy zachodzie słonca, sluchając relaksującej muzyki.
W 2004 roku, Projekt Miejsc Publicznych (Project for Public Spaces) nazwał Granville Island, jednym z najlepszych miejsc na świecie ("One of the World's Greatest Place").  

My naszą wycieczkę na Granville Island zaczęliśmy spod Muzem Vancouver (Museum of Vancouver) i ogromnego pomnika przedstawiającego kraba (tylku tu było miejsce parkingowe, na Granville Island parking jest praktycznie niemożliwy, a jeśli możliwy to bardzo drogi).

Museum of Vancouver położone jest w Vanier Park i jest największym miejskim muzeum w Kanadzie. Muzeum zostało otwarte w 1894 roku i w swej kolekcji posiada bogaty zbiór artefaktów zebranych przez rezydentów Vancouver podczas ich podróży w różnych zakątkach świata (m.in można tu znaleźć mumię egipską, zakupioną w Egipicie podczas Iwszej Wojny Światowej).

Museum of Vancouver - main entrance.

Daria and I in front of MoV

Spod MoV wyruszyliśmy deptakiem do Granville Island, ciesząc sie po drodze pięknymi widokami na zatokę.

Daria and I - w tle Burard Bridge

Daria na tle mostu Burard.

Widok na jachty i łódki zaparkowane w zatoce przy moście.


Daria przy totemie.


My z mostem Granville w tle.
Daria przy fontannie w ksztalcie piramidy. Fotka musiała być :)

Dotarliśmy do Granville Island :) Wejście na GV znajduje się dokładnie pod mostem Granville i nie sposób go przegapić, ze względu na ogromny neonowy napis, widoczny na zdjęciu poniżej :)


Granville Island to bardzo artystyczne miejsce, wypełnione rzeźbami, pomnikami.. jak również sklepami z ręcznie wykonanymi pamiątkami, witrażami, malowidłami i innymi :) Duża część z tych rzeczy wykonana jest przez tak zwanych "Natives", czyli lokalnych Indian (First Nations) i przedstawia folklorowe motywy.

Na Granville Island znajduje się też ogromny targ, gdzie lokalni rolnicy i farmerzy (jak również lokalni artyści) sprzedają swoje produkty. Mozna tu znaleźć wysokiej jakości lokalne owoce i warzywa, jak rownież mięso i ryby. I wiele, wiele innych rzeczy, często zdrowych i organicznych. Niestety ceny, jak przystało na atrakcje turystyczną, są równie wygórowane co jakość :)


Zwiedzanie sklepów i marketu może nieźle zmęczyć, ale spokojnie.. w porcie, nad wodą, można usiąść i ochłonąć. Bogaty asortyment barów i sklepów ze snackami pozwala zaopatrzyć się w chłodny napój lub lody, a muzyka płynąca z głośników umila odpoczynek.
Uważajcie jednak gdzie siadacie^^ Widoki co prawda są świetne, ale jeśli nie macie nad głową jakiegoś daszku, jest duża szansa, że mewy zrzucą wam z nieba "niespodziankę" :) Ja tak straciłam kiedyś portfel, który został (za przeproszeniem) bezczelnie osrany :)
Czy to Ty osrałeś mi portfel?? o_oW drodze powrotnej do samochodu weszliśmy do smażalni ryb "Go Fish", która serwuje świeże rybki z lokalnych połowów :) Pychotka!!! Tradycyjnie fish and chips + sałatka :D Zawsze jest tam ogromna kolejka i ciężko o miejsce siedzące, ale bez wątpienia jest to najlepsza rybka w Vancouver :)

Przywalić ci frytkiem?? ;>palce lizać :)

Common Loon - czyli Kanadyjska Gęś, która znajduje się na monecie 1 dolarowej - stąd jej pospolia nazwa "Loonie"Daria z kanadyjską flagą :)

przy rzeźbie znajdującej się na półwyspie przy Kitsilano Beach

No comments:

Post a Comment